Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Парламентарната комисия по правни въпроси не можа да стигне до решение по предложението за референдум по изборното законодателство. То е внесено от инициативен комитет, който настоява за допитване по три въпроса: дали гласуването да стане задължително, да има ли мажоритарен избор на депутати и да се въведе ли възможност за електронно гласуване.
С гласовете на ГЕРБ и БСП не се прие предложението, направено от Четин Казак, който е председател на правната комисия и депутат от ДПС, за отхвърляне на провеждането на национален референдум, внесен от инициативен комитет с подписка на над 463 хиляди валидни подписа.
Ситуацията по време на заседанието се усложни още повече, след като основните подръжници на задължителното гласуване ГЕРБ и БСП влязоха в принципно несъгласие за начина на формулиране на решение на комисията. Янаки Стоилов от БСП настоя правната комисия да подложи на гласуване по отделно въпросите, формулирани в искането за провеждане на референдум. С аргумента, че левицата на този етап поддържа само условието за задължителен вот, който обаче трябва да важи за гражданите на територията на страната, но не и за тези в чужбина. Аргументът на Стоилов е, че държавата не може да осигури изборни секции за всички наши сънародници. От ГЕРБ обаче контраатакуваха като поискаха обединяване на въпросите за задължителното гласуване и за електронното гласуване, като с това те смятат, че ще се удовлетвори искането за задължително гласуване.
Предложението на БСП подкрепи "Атака", а предложението на ГЕРБ отпадна с гласовете на ДПС, които отхвърлят като цяло референдума.
В крайна сметка Янаки Стоилов настоя комисията да не излиза с решение, като на утрешното заседание на Народното събрание, левицата ще настоява за отделно гласуване на въпросите за промените в изборното законодателство.