Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Президентският указ за назначаване на 10 членове на ЦИК не нарушава Конституцията

Конституционният съд се произнесе и отхвърли искането на народни представители от БСП и ДПС по Указа на държавния глава, с който той назначи десетима членове на Централната избирателна комисия. Мнозинството в Народното събрание сезира Конституционния съд с мотива, че президентът не е спазил съотношението между кандидатите на различните партии и коалиции, както е записано в Изборния закон.

Съгласно решението на Конституционния съд президентският указ за назначаване на десетима членове на Централната избирателна комисия не нарушава Конституцията. Затова са се произнесли единодушно присъстващите десет съдии.

През март, докато между ГЕРБ и БСП възникна спор за това как трябва да се разпределят местата в Централната избирателна комисия и дали квотният принцип при подялбата трябва да се прилага и върху нейното ръководство, президентът издаде своя указ, с който назначи десетима членове на изборната комисия, подчертавайки, че е спазвал съотношението между партиите. Така ГЕРБ получи шестима представители, Коалиция за България - петима, "Атака" и ДПС по един.

Решението на президента предизвика смут сред БСП и ДПС. От "Движението за права и свободи" обявиха, че са ощетени, защото според тях президентът е взел едно тяхно място за сметка на ГЕРБ. След това в пленарната зала с общи усилия левицата и ДПС лишиха ГЕРБ от квота в ръководството на Централната избирателна комисия. Последва и сезирането на Конституционния съд от мнозинството в парламента. В мотивите те посочиха, че президентът е вменил на Народното събрание критерии за избор на ръководство на Централната избирателна комисия, които не са записани в изборния кодекс. По този начин държавният глава е нарушил и принципа на разделение на властите.

По-късно изненадващо ГЕРБ и ДПС решиха помежду си казуса с квотите в изборната комисия. След срещата на кафе в Кърджали между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и председателят на ДПС Лютви Местан, "Движението за права и свободи" подкрепиха кандидатурата на ГЕРБ за заместник-председател на Централната избирателна комисия, а ГЕРБ внесе предложение за законодателни промени в изборния кодекс, които позволиха на ДПС да получи и трети представител в Избирателната комисия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!