Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Навсякъде в Добрич вече има ток

Остава в сила бедственото положение в града

Снимка: БГНЕС

Електроподаването в Добрич вече е възстановена, като проблеми в работата има само при три трафопоста. Помпена станция "Болата" все още е извън строя, три села в Каварненско, включително ваканционното селище "Русалка", са без вода. Продължава контролираното изпускане на прелелия язовир "Плачи дол". 
От общината предупредиха хората, които живеят в ниската част на града да бъдат особено внимателни през нощта, защото след поройния дъжд вчера следобед към града отново потекоха кални води. Нивото на калта, водата и тинята започна да се покачва. Особено в наводнената северна част на града и около дерето. 

От Българския червен кръст и доброволци разнасят на хората от бедстващите улици вода и храна. От общината апелират да се ползва само бутилирана вода за пиене. В града има необходимост от минерална вода, тъй като чешмяната не е годна за пиене. Приемат се също консерви, пакетирана трайна храна, готова за консумация, сухари, бисквити, кроасани, съобщиха от пресцентъра на общината. 

Само вчера следобед от пороя три къщи се срутиха, а работата по отводняването се обезсмисли, защото канализацията връща водата обратно. Както казах, снощи късно ВиК пуснаха водата навсякъде, но предупрежденията са за питейна вода да се използва бутилирана, другата след преваряване. Пострадалите от пороя хора започнаха да подават молби за помощи и отново се препънаха в организацията. На част от тях се наложи и то в съботния ден да търсят извън общината копирни машини за копие на документите си. Днес започва и оглед на наводнените имоти. 

По искане на Кризисния щаб в Добрич във възстановителните работи в града ще се включат пожарникари и спасители от Силистра, Шумен, Русе, Стара Загора и Пловдив, съобщиха от МВР. Екипите, ангажирани с наблюдението на критичните точки в града и по поречието на реките на територията на Добрич и Русе, са докладвали за лек спад и отдръпване на водната стихия.


Президентът Росен Плевнелиев призова при посещението си в Добрич общинските администрации да бъдат по-активни при описването на щетите от бедствието, за да може междуведомствената комисия по бедствия и аварии да ускори процедурите по обезщетяване на пострадалите хора:
Държавният глава е тук, за да може институциите да се обърнат с лице към хората, да им обяснят и същевременно да им помогнат. Моята задача като държавен глава е да чуя хората, да чуя внимателно какви са техните изисквания и питания към институциите. Хората питат каква е причината, аз ще попитам, освен, че ще питам, ще чакам и отговори. Не заради себе си. Хората питат кога и по какъв начин могат да бъдат компенсирани. Има правила, те трябва да бъдат обяснени. Предполагам, че може Държавната комисия за бедствия и аварии много бързо да се задейства. Тогава, когато общината си свърши работата и опише щетите, съответно хората да бъдат компенсирани. Много е важно институциите да бъдат на висотата на очакванията на гражданите. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!