Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

ДКЕВР: Основен проблем са дългосрочните договори с ВЕИ дружествата

Снимка: БГНЕС

При положение че енергията от ВЕИ и тецовете "Марица" определя цената на тока, ще трябва увеличение с 45% - съобщиха от енергийния регулатор. По време на заседание на Обществения съвет за взаимодействие с граждански организации Еленко Божков от Комисията настоя за спешни законодателни мерки, с които да се овладее ситуацията.
Основният проблем пред ДКЕВР са дългосрочните договори с ВЕИ дружествата. Ако се остави тази енергия да определя цената на тока, ще трябва цената да се увеличи с минимум 45 процента, което е невъзможно, каза Еленко Божков.

Задължихме Националната електрическа компания да предоговори във финансовата част дългосрочните договори с "Марица-изток" 1 и 3. Тоест ние в общи линии трябва един милиард лева тази година до юли следващата да спестим на Националната електрическа компания, за да може да се справи тя, уточни Божков.

Другите промени, за които настоява регулаторът, са свързани с финансирането им и ролята на Обществения съвет към органа, обясни Еленко Божков.

Да дадат възможност на държавната комисия да прецезира дейността си при процедура отнемане на лиценз. На Обществения съвет да му се дадат възможности да влияе върху работата на комисията с отлагателно вето.

Над 500 акта подготвя ДКЕВР на електроразпределителните дружества. И поне 40 милиона лева ще са глобите в следствие на тези актове. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!