Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Фирмите за бързи кредити ще получават лиценз за дейността си от КФН

Фирмите за бързи кредити ще получават лиценз за дейността си от Комисията за финансов надзор (КФН). Промяната, вписана в законопроекта за небанковите финансови институции, беше приета от Икономическата комисия към Народното събрание.

Според текстовете в законопроекта за дейността на фирмите ще отговаря заместник-председателят за инвестиционния пазар на регулатора Николай Попов. Това съобщи другият заместник-председател Ралица Агайн в отговор на твърденията от Асоциацията на небанковото кредитиране, че Комисията няма капацитета да надзирава тази дейност:

При сегашното положение, което е регистрационен режим, от една страна не се извършва необходимата проверка на произхода на средствата, които служат за капитал при раздаването на бързи кредити и това допуска влизането на елементи с различна репутация в сектора. Законопроектът предвижда отнемането на лиценз в случай на нарушения на Закона за защита на потребителите и Закона за потребителския кредит. Категорично вярваме, че трябва да се сложи край на въпроса с насилствено събиране на кредита. Предложили сме в такива случаи да се отнема лиценза на дружеството. 

Представители на бизнеса възразиха срещу другата основна промяна в текста - преминаването на Комисията за финансов надзор от бюджет на самоиздръжка. Аргументите на председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев:

Ще бъде обезпокоително мотивирана комисията да санкционира кога правомерно, кога не. Силно завишените такси ще изхвърлят на практика от пазара значителна част от българските участници и ще доведат до един олигопол. Една такава разпоредба би се явила като пречка пред развитието на България като регионален финансов център, пречка за привличане на постоянни инвестиции. Изобщо, за развитието на капиталовия пазар.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!