Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Започна срещата Украйна-Митнически сюъз и ЕС в Минск

| обновено на 26.08.14 в 16:52
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Президентът на Украйна Петро Порошенко изрази надежда, че на днешната среща на върха в Минск във формат Украйна Митнически  съюз (Русия, Беларус и Казахстан), ще бъде постигнато споразумение за установяване на мир в Украйна, предаде ИТАР-ТАСС.  Порошенко заяви, че целта му на срещата е да направи всичко възможно за прекратяване на кръвопролитията и да започне процес по намиране на политически компромис за кризата в страната. Според Порошенко единственият ефективен инструмент е стабилизиране на Източна Украйна и установяване на строг граничен контрол. По думите на украинския президент спирането на доставките на оръжия за сепаратистите, осигуряване на свободен достъп на наблюдателите от ОССЕ  и освобождаване на затворниците са стъпките, които ще проправят пътя на мира за Източна Украйна. Порошенко подчерта, че за него на срещата в Минск се решава съдбата на света и Европа.  

Руският президент Владимир Путин заяви, че украинската криза не може да се реши чрез по-нататъшна употреба на сила. В началото на срещата на Митническия съюз и Украйна в Минск Путин отбеляза, че трябва да започне мирен диалог между Киев и източните региони на страната. Преди това руският президент се ръкува с украинския си колега Петро Порошенко. 

Същевременно, върховният представител на ЕС за външната политика Катрин Аштън каза, че мисията й на днешната среща в Минск е да се гарантира запазването на териториалната цялост на Украйна .

В срещата участват и еврокомисарите за търговията Карел де Гухт и енергетиката Гюнтер Йотингер.

Очаква се Путин и Порошенко да се срещнат и разговарят лично за първи път от началото на юни. Отделна среща между Путин и Порошенко не е планирана, но, както заяви говорителят на руския президент Дмитрий Песков, такава възможност съществува: На тази среща, ако тя все пак се състои, ние очакваме преди всичко да бъде проведен разговор по въпроса за разрешаване на украинската криза и по хуманитарните въпроси

Според Песков президентите едва ли ще обсъдят всички наболели въпроси, но не е изключено те да засегнат и газовата тема. Наблюдатели в руската столица смятат, че двустранните преговори ще бъдат символични и едва ли ще дадат желания резултат, тъй като позициите на Русия и Украйна са твърде отдалечени една от друга. И за двамата лидери обаче е важно да покажат миролюбиви намерения пред Запада, от който Киев очаква финансова помощ, а Русия отслабване на санкциите. 

След като разговаря с колегата си Александър Лукашенко, който е домакин на събитието, украинският президент отбеляза, че в Минск е събран "уникален по състава си формат за преговори". 

За Украйна основният въпрос е Москва да прекрати подкрепата си за сепаратистите в Луганска и Донецка област, докато Русия има няколко цели – да осигури наземна връзка с присъединения Крим, да се договори на дългосрочна основа за газовия транзит към Европа и да се уреди статутът на двете източни украински области с преобладаващо рускоезично население. 

На свиканата днес среща в Минск се очаква президентите на трите членки от Митническия съюз – Русия, Беларус и Казахстан – да обсъдят с президента на Украйна Петро Порошенко търговски въпроси в светлината на подписаното от Киев асоциирано членство с ЕС. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!