Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Министърът на културата Мартин Иванов даде недвусмислен знак, че се търси решение строителството на Автомагистрала „Струма“ да не засегне уникалното неолитно селище на осем хиляди години, което археолозите разкриха край село Мурсалево. Днес той посети обекта, сочен за началото на европейската цивилизация.
С посещението си и онова, което декларира пред медиите, министърът на културата подкрепи аргументите си за консервация на разкопките и създаване на музей на открито край бъдещата автомагистрала. Оценката му за обекта:
Това е бил един от няколкото много големи градове в света и това е изключително рядко. Да не говорим колко уникално място е. Просто Господ като че ли го е посочил с пръст първо да го намерим, второ да се намира на голям път. Тук виждам кафявите табели, които само ще ги сложим.
Пред ръководителят на разкопките проф. Васил Николов от Института по археология при БАН, министър Иванов очерта две важни задачи в близкото бъдеще:
Първо колегите да имат времето да довършат своята работа и на второ място да се намери начин пътят да не унищожи тази археология и да я запази. Би трябвало по някакъв начин да прескочи. Аз от няколко дни съм в разговори с АПИ, с г-н Лазаров.
Уникалното неолитно селище е проучено само в едната си част от обща площ от около 18 декара. Останалата попада в терени частна собственост. На въпрос на Хоризонт дали държавата ще откупи и останалата част министърът на културата отговори, че трябва да се провери каква е процедурата и доколкото може финансово да си го позволи министерството.