Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
България продължава да запазва имиджа си на последна в Европейския съюз по отношение на напредъка в борбата си срещу корупцията и прозрачността на изборите. Това отчетоха международните наблюдатели, които следяха произвеждането на изборите в България. Според наблюдателите изборната обстановка у нас се характеризирала с политическа умора, тъй като това са третите избори в България за последните 18 месеца. За пореден път обвинения в купуване и продаване на гласове, контролирано гласуване и други нередности са помрачили кампанията и са повлияли на общественото доверие в почтеността на процеса. Независимо, че властите са се ангажирали да наблюдават евентуалните участници в купуването на гласове, МВР получава над 300 сигнала за нередности, но само в 2 от случаите се е стигнало до реални съдебни действия.
Ръководителят на делегацията към ПАСЕ Дорис Фиала отбелязва, че България трябва да се бори срещу създалия се имидж в Европа и това би могло да се постигне чрез по-голяма прозрачност и върховенство на закона.
България има имидж в Европа, който я нарежда на последно място, на опашната от европейските държави-членки по отношение на извършения напредък в областта на създаването на една прозрачна среда и борбата срещу корупцията. Нарежда се и на последно място относно напредъка за въвеждането на истинскореално въховенство на закона. Това би могло да бъде преодоляно единствено ако всички се опълчим и покажем своята нетърпимост групите, които създават този имидж за държавата, каза Дорис Фиала.
Наблюдателите са категорични, че осемте политически партии, които в следващото Народно събрание трябва да обединят усилията си за постигане на управление, продиктувано от националната идея, а не от противопоставянето.
Това, което е необходимо, е те да обединят своите усилия и да застанат заедно зад едни общи идеи. Ако всеки се фокусира върху собствената си предизборна програма, върху популистки изказвания, слово на омразата, нищо няма да се промени, обясни посланик Одри Глоувър.