Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Във фокуса на критиките остават дефицитът на медийната свобода, липсата на достатъчно прозрачност в медийната собственост и недостигът на качествено съдържание. Особено безпокойство предизвиква полицейското насилие над журналисти и граждани през лятото на миналата година, когато антиправителствените протести бяха в разгара си.
Доц. Орлин Спасов от фондация "Медийна демокрация" обясни:
Един от ключовите проблеми остава автоцензурата, като тя се подхранва с различни средства, сред които външен натиск под формата на телефонни обаждания, на заплашителни писма от корпорации и рекламодатели, визиращи конкретни публикации в медиите, критика от страна на редакторите. Изследването констатира, че медийните собственици продължават често, доста брутално да се намесват в редакционното съдържание.
Докладът отчита и позитиви в медийната среда. С разрастващата се география на алтернативните информационни източници в интернет и добрите позиции на БНТ и БНР, които имат съществен принос за медийния плурализъм.
Подобни медийни барометри се провеждат в повече от 30 държави в Европа, Азия и Африка от 2004-а година насам.
Репортажа на Светослава Кузманова можете да чуете от звуковия файл.