Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
България няма действаща програма за интеграция на бежанците от Сирия, а парите от Европейския съюз вече недостигат - предупреди на конференция в София председателят на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев. Той призова за още средства от Брюксел, тъй като капацитетът на бежанските центрове скоро ще се изчерпи.
Хората в бежанските центрове категорично отказват да се социализират, твърди председателят на Агенцията за бежанците.
Тези, които остават при нас и които се чувстват много уютно в нашите центрове, са хора, основно от кюрдски произход. Тези хора са неграмотни. Те просто живеят в племенна организация, те не желаят да учат какъвто и да е език. Те са с категоричен отказ да се социализират.
Молбите за убежище са много повече спрямо миналата година, посочи Николай Чирпанлиев. Дъблинският регламент, който принуждава България да не пуска бежанците в други държави от ЕС създава огромни проблеми за агенцията.
Ние имаме над четири хиляди души в нашите центрове, а над 650 са вече хора със статути, които повече от шест месеца са в нашите центрове. Това нарушава Закона за убежището и бежанците и ни поставя в много тежка ситуация, тъй като в най-скоро време ще се запълни капацитетът, допълни Чирпанлиев.
Почти всички 6,9 милиона евро, отпуснати от Еврокомисията вече са оползотворени от България.
Нашите задължения са огромни. Ние имаме над 80-90 хиляди лева, които дължим само на преводачите, които работят ежедневно в нашите центрове, каза Чирпанлиев.
Според него няма работещ план и финансиране за интеграцията на чужденците заради смяната на правителствата у нас и на състава на Еврокомисията в Брюксел.