Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

МФ води разговори за поемането на нов външен дълг

Министерството на финансите води разговори за поемането на нов външен дълг, научи "Хоризонт". Обмислят се различни варианти за набавянето на 4 и половина милиарда лева, заложени в актуализацията на бюджета за тази година. Със сигурност новото задължение ще бъде комбинация от вътрешен и външен дълг.

Най-вероятно новият външен дълг ще бъде поет чрез синдикиран заем от няколко банки, тъй като подготовката на емисия облигации на външните пазари изисква повече време, а и вероятно чрез такава няма да бъде постигната най-добрата за страната ни цена.

Многократно експерти са изразявали мнение, че облигации, емитирани по Коледа, ще са сигнал за инвеститорите, че страната ни се нуждае спешно от пари, а това ще оскъпи заема. От Министерството предпочитат да не коментират имена на банки, тъй като не искат да повлияят на пазара. Освен това формално от там  все още нямат мандат да водят официални преговори с чужди финансови институции, тъй като актуализацията на бюджета не е факт. Утре тя ще бъде гласувана на първо четене в парламента.

Финансовият министър Владислав Горанов вече обясни пред специализиран седмичник, че вероятно 1 1,5 млрд. евро ще бъдат осигурени чрез мостово финансиране от чужбина. Останалите средства ще бъдат набрани от вътрешния пазар, като емитирането на държавни ценни книжа се смята за най-бързия начин това да стане.

До края на годината страната ни трябва да поеме нов дълг от 4,5 млрд. лева, като част от него ще обезпечи изплащането на гарантираните депозити в Корпоративна търговска банка. Останалите пари са необходими, за да се покрие бюджетният дефицит до 31-ви декември, както и да има осигурен ресурс за ликвидна подкрепа, ако това е необходимо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!