Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
До края на годината в Министерския съвет ще бъде внесено постановление за увеличаване на защитните гори с 5 процента. Това е и във връзка с наводненията в последните месеци. Заместник-министърът на земеделието и храните Георги Костов обясни:
Защитните гори - те вече са индивидуализирани от държавните горски територии. Това са около 17 500 нови хектара защитни гори. Ще дам пример с язовир Искър - най-големият язовир в България, от който цяла София пие вода. Когато е създаден язовира през 1956-та година, около него са залесени около 350 000 декара нови гори. Инженерите, които са строили язовира, са изчислили, че запълването със седименти до мъртвия обем ще се случи за 50 години, тоест сега язовирът нямаше да бъде жив, тоест нямаше да можем да пием вода. Благодарение на това залесяване седиментацията е намалена около 10 пъти и животът на този язовир, запълването му до мъртвия обем ще се случи до 500 години, тоест язовирът е вечен. По този начин действат защитните гори.