Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Институтът за пазарна икономика (ИПИ) предлага свои разчети за алтернативен държавен бюджет за следващата година. В него приходите са 30 млрд. лева, а заложеният дефицит е 1,8 на сто от Брутния вътрешен продукт.
Алтернативният бюджет на Института за пазарна икономика залага на овладяването на бюджетния дефицит и на неотложните структурни реформи, посочи Петър Ганев. На първо място е разбиването на монопола на Здравната каса:
Една част, два процента от тези осем процента, ако бъде насочена към частния фонд, той може да предостави по-добра услуга, която да направи смислено здравното осигуряване за мене и за хора като мене, които работят, плащат осигуровки, а насреща на практика няма нищо.
За пенсионната реформа икономистите предлагат поглед в перспектива:
Пенсионната реформа не е покачването на възрастта или стажа, дори ограничаването на ранното пенсиониране е детайл от системата. Големият въпрос е след време откъде ще получаваме нашите пенсии, дали държавна пенсия от НОИ, или от личните ни сметки в частните пенсионни фондове.
Икономистите предлагат и отмяната на данък "дивидент" и данък "лихва". Пренасочване на една пета от подоходния данък към общините и спиране на националните доплащания за земеделските производители.
Според експертите в проектобюджета, разглеждан сега в парламента, се нарушават фискалните правила, определени в Закона за публичните финанси.