Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Ръководството на ДАНС е против промените в Закона за МВР и изваждането на ГДБОП от структурите на Агенцията за национална сигурност. Това заяви председателят на агенцията за разузнаване Владимир Писанчев след заседанието на ресорната парламентарна комисия, на което бяха обсъдени на първо четене измененията на закона за МВР.
Шефът на ДАНС не вижда мотивирани предложения в новия Закон за МВР и не се притеснява, че промените може да целят неговото отстраняване. По думите му планираните промени и изваждането на ГДБОП трябва да бъдат по-балансирани:
Не бива Законът за ДАНС да се променя с преходни и други разпоредби на друг закон, за друго ведомство, но има възражения по конкурсите. Хубавото е, че явно се налага мнението - технически операции, да останат в ДАНС. Ние не сме брилянтни, не сме и съвършени, но се опитахме да направим от тази служба нещо работещо. И мисля, че ние дадохме тласък. И, ако имаме достатъчно време, ще докажем, че тази служба може да работи добре в рамките на ДАНС.
Заместник-шефът на ДАНС Ваня Стефанова заяви, че липсват мотиви за тези промени. Тя добави, че за близо година има 400 досъдебни производства, а от тях има задържани над 100 души под стража. Дори и при по-строга организация, ако ГДБОП се извади от ДАНС, прехвърлянето на делата на други разследващи органи ще отнеме месеци и по тях няма да се работи, което пък ще доведе до оправдателни присъди за извършени тежки престъпления:
Тези непрекъснати реформи, само заради нуждата от реформи, действат изключително демотивиращо на служителите.