Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

ЕЦБ наблюдава гръцките банки у нас чрез единния надзорен механизъм

Снимка: БГНЕС

Българските банки с гръцка собственост се наблюдават от Европейската централна банка (ЕЦБ) в рамките на единния надзорен механизъм, заяви за "Хоризонт" доц. Ваня Иванова от УНСС. Според нея въпреки решението на ЕЦБ да не приема като гаранция гръцки държавни книжа, което ще усложни ситуацията на местните банки, проблемът няма да се пренесе и у нас:

Самият механизъм предвижда директно да бъдат наблюдавани банки, които имат активи над 30 милиарда евро, които представляват над 20% от брутния вътрешен продукт. Такива в еврозоната не са повече от 120-130 банки. Всички останали индиректно се наблюдават през националния надзорен орган.

Това, което се случи снощи като решение на Европейската централна банка, възможно ли е да се застраши по някакъв начин българската банкова система, предвид факта, че някои от българските банки явно са собственост на гръцки банки, независимо че са регистрирани по нашето законодателство.

Самите тези банки са обект на надзор от страна на Европейската централна банка, защото те са в листата на тези над 120 банки.

Доц. Ваня Христова определи като правилно решението на правителството да направи постъпки към включването на България към европейския банков надзор. Ако стъпката беше направена по-рано, кризата с Корпоративна търговска банка можеше да бъде овладяна.

Освен всичко друго този надзорен механизъм е съпроводен и с така наречената "единна методика" по преобразуването на банките, дори да не беше предотвратена кризата, щеше много ясно да е разписана процедурата, която следва след обявяването на банката в несъстоятелност. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!