Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Доставките на руски газ за Европа през Украйна са осигурени само до края на март

Според експертите доставките на руски газ за Европа през Украйна са осигурени само до края на март. Несигурността се усилва и заради падащите цени на газа, които следват тези на петрола.

Според евродепутата Владимир Уручев газът за Европа от Русия през Украйна е осигурен до края на следващия месец:

Дотолкова, доколкото си спомняме, това взаимно споразумение, в което ЕС участва със сериозни пари в плащането на руския газ за Украйна, което пък гарантира транспорта през Украйна за Европа. Но след март нещата са напълно отворени, няма никакви предложения, не се водят и никакви дискусии, което означава, че ние можем да попаднем в ситуация, когато Русия може да прекрати подаването на газ през Украйна въобще.

Най-бързата и единствена за момента възможност е да остане транспортът от Русия през Украйна, стига да се намери приемливо решение за цените. Европейският съюз ще участва в тези преговори. Те ще са между Украйна и Русия, но без наше съдействие едва ли ще се случи нещо, допълва Уручев.

Новите нива на петрола и газа също засилват несигурността, казва Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.

Сред спешните задачи на Европа е и създаването на енергиен съюз. Тук един от основните проблеми ще е постигането на съгласие между страните-членки за общо закупуване на газ – посочва председателят на Балканската и черноморска петролна и газова асоциация  Валентин Кънев.

Това, което конкретно интересува страната ни, очертава Руслан Стефанов:

Това би означавало в дългосрочен период спадане на цените за Бъгария, защото ще можем да ползваме по-ниските цени на по-големия пазар. Това, между другото, както е позитивно за газа, така е негативно за електроенергията – т.е. България там ще се озове в другата позиция, където вкарването в един такъв общ пазар ще означава повишаване на цените.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!