Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
За две години броят на донорите у нас се е увеличил 10 пъти. Данните са на Изпълнителната агенция по трансплантация. Все още 8% от нуждаещите се от трансплантация хора умират, докато чакат възможността да им бъде присаден орган. Към момента в листата на чакащите има вписани 938 души, над 860 от тях са за бъбрек.
79 трансплантации са извършени у нас през 2014-а година. Близките на 22 души, изпаднали в мозъчна смърт, са се съгласили да дарят органите им, за да живее някой друг, отчете директорът на Агенцията по трансплантации д-р Марияна Симеонова.
Ние тръгнахме за донори с мозъчна смърт от 0,35, сега сме на три. Три донора на милион население, а като общо донорство, включвайки живите донори, сме на четири. За нас е десет пъти увеличение, но на фона на другите европейски държави ние трябва да стигнем поне десет.
Въпреки скока на броя на трансплантираните все още се случва у нас да има пациенти, които чакат по 10, 20 години. Трябва да се стремим това да не се случва, коментира още доктор Симеонова.
От Агенцията отчетоха, че на 13-и февруари на България за първи път е предложен орган от системата "Евротрансплант". В страната ни обаче не е имало подходящ реципиент.
Заради липса на подходящи пациенти в България органи от български донори са спасили живота на седем граждани на други европейски държави.