Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Следобед в Брюксел предстои решаващо заседание на Еврогрупата, от което се очаква да стане ясно дали и при какви условия Гърция ще може и занапред да разчита на спасителни кредити. И властите в Атина, и европейските институции, искат взаимноприемливо решение, като за постигането му засега се търсят не толкова нови правила, колкото нови формулировки.
От няколко дни, по взаимно съгласие, политиците в Брюксел и Атина не споменават омразната за гърците дума "Тройка". За основните кредитори вече се използва заместващият термин "институциите". Сегашната спасителна програма, която изтича на 28-и февруари и за чието продължаване настояват от Брюксел, също не се споменава в гръцката столица. Притиснати от времето и нуждата от свежи пари обаче, властите там вчера официално поискаха тя да бъде удължена с шест месеца – но това беше представено на местно ниво, като настояване за съвсем нов тип финансова подкрепа, при нови условия.
Играта на думи и процедури доведе до предварителна негативна позиция на един от основните кредитори – Германия. Дипломати обаче определиха твърдия подход на Берлин по-скоро на част от надиграването и прогнозираха, че в крайна сметка днес ще се стигне до благоприятно за всички заинтересовани страни решение. То би трябвало да позволи на новото гръцко правителство да отчете у дома успех и изпълнени обещания, а на Европейския съюз и страните-кредитори – да продължат да изискват икономии и реформи срещу парите, които отпускат. На този етап те възлизат на близо 250 милиарда евро. Гърция не би могла да оцелее без тях. Еврозоната обаче днес вече е способна да оцелее и без Гърция, обясняват наблюдатели, според които именно това ще е в основата на очаквания по-късно през деня компромис.