Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Националната електрическа компания отделя най-много средства за изкупуване на т.нар. "зелена енергия", а най-малко за тока, произвеждан от АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи изпълнителният директор на НЕК Петър Илиев, който беше изслушан от временната парламентарна комисия за установяване на състоянието в енергетиката. 3% от разходите са за най-евтината електроенергия, произвеждана от атомната централа, а за т.нар. "зелени централи" процентът е 26. Дефицитът в НЕК нараства допълнително заради задължението на компанията да изкупува цялата електроенергия, произведена от определени централи, дори в случаите, когато те надвишават квотите, определени от енергийния регулатор. Петър Илиев нарече тези квоти "измислени" и обясни, че в определени случаи свръхпроизводството е 74% и то трябва да бъде изкупено на преференциални цени.
Кошарата е разградена изцяло, обобщи ситуацията в НЕК председателят на парламентарната анкетна комисия Валери Симеонов. Очакванията са ситуацията да се подобри, благодарение на приетите от парламента промени в Закона за енергетиката. Според тях НЕК ще изкупува енергия от заводските централи и от топлофикациите само ако тя е високоефективна и само в рамките на определените от регулатора квоти.
Още месец март някои от централите ще си надвишат квотите, обясни шефът на НЕК Петър Илиев. Той определи като "неморално" евентуално ново поскъпване на тока: Цената на свободния пазар е 70 лева, а защитените потребители, милите, плащат по 125 лева, да, защото са защитени. Като специалист, не мога на мен да си го обясня, каза Петър Илиев.