Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Горанов е против въвеждане на диференцирана ставка на ДДС за храните

Петкова: На 29-и май ще бъде подписано окончателното решение за интерконекторната връзка с Гърция

| обновено на 07.04.15 в 12:46
Снимка: БГНЕС
Министърът на финансите Владислав Горанов заяви на бизнес форум, че е против въвеждане на диференцирана ставка на ДДС за храните. Мотивите му са, че у нас тази ставка не е толкова голяма.

Той се обяви категорично против намаляването на ДДС за храните. 20% ставка може да бъде увеличена или намалена, допълни още министърът:


Ако държавата иска да стимулира едно или друго потребление, политика трябва да се прави през разхода, а не през прихода на бюджета. 20% ставка може да бъде увеличена или намалена в зависимост от възможностите и приоритетите, но не трябва да бъде дифереанцирана.

Горанов добави, че е привърженик на плоския данък.

Форумът "Да! На българската икономика" беше открит от премиера Бойко Борисов. Той изрази пълната готовност на правителството да съдействие на бизнеса, но отрече възможността държавата непрекъснато да дотира различни браншове.

Много бизнес се перчи и се бие в гърдите, че са бизнес смяна. Какъв бизнес смяна си, като чакаш само обществени поръчки?! Какъв бизнес е това? Бизнес е този, който инвестира, дава работни места, произвежда, излиза на пазара, открива чужди пазари в чужбина, вдига износа, това е реалният бизнес, заяви Борисов.

От своя страна представителите на бизнеса обясниха, че очакват от кабинета да създаде добра законова рамка.

За нас растежът не е в това да чакаме пари от държавата, да чакаме пари от еврофондовете и с това нещо да се препитаваме. За нас растежът е в създаването на хубав продукт, който да се продава успешно навсякъде по света, да е основа за следващи инвестиции и за откриване на нови работни места, каза Кирил Домусчиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.

Представители на превозвачите поставиха за поредна година въпроса за разрешителните за Турция, които към средата на всяка година свършват. Транспортният министър Ивайло Московски отговори, че се обмисля вариант за пълна либерализация на режима за разрешителните:

В конкретната ситуация ще реагираме така, че да искаме от турската страна разрешителни, които са предвидени за второто полугодие, да ги изтеглим сега. За второто полугодие ще преговаряме за допълнителни  разрешителни. Като политика и като стратегия се обмисля  и вариантът за пълна либерализация на режима с Турция.

На форума министърът на енергетиката Теменужка Петкова съобщи, че на 29-и май ще бъде подписано окончателното решение за интерконекторната връзка с Гърция.

Това е начинът и средството, което ще гарантира диверсификация на източника. Ние ще можем да доставяме газ от друг източник, различен от Русия. Това ще бъде Азербайджан. Много се надявам до 2018-а година България да има и друг източник на доставка на природен газ и това всъщност да регулира по някакъв начин цената, посочи министър Петкова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!