Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Мнозинството в Народното събрание не прие идеята на "Атака" създаването на подобен модул да бъде обсъдено на предстоящия на 27-и април Консултативен съвет за национална сигурност при президента.
Така с гласовете на ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и БДЦ ратификацията бе гласувана на второ четене. Против бяха БСП. Националистите от "Атака" също се противопоставиха на споразумението и поискаха поименно гласуване със ставане от място, което мнозинството не прие. Споразумението предвижда личният състав на комуникационния модул на наша територия да се състои от двама офицери и 55 сержанти и войници, които се осигуряват от България. Националните модули могат да се използват за национални цели, доколкото задълженията към НАТО не се нарушават. Издръжката на личния състав е национална отговорност, е записано в текста. Депутатът от "Атака" Десислав Чуколов бе категоричен, че този център не трябва да бъде в страната ни:
Трябва да ви напомня, че има държави в Европа, които не приемат НАТО да развива каквато и да е инфраструктура на тяхна територия, пример Словакия - нито са ги изключили от НАТО, нито от ЕС, нито са ги бомбардирали, нито по някакъв начин са ги посочили и са казали - вижте, колко е лоша тази държава. Моят призив към вас е да направим така, да гласуваме против това решение и да покажем в крайна сметка, че България е една суверенна държава.
От БСП също гласуваха против с мотива, че страната ни не трябва да застава на страната на еднополюсен модел, който се налага от САЩ. Депутатът Георги Божинов заяви:
Не искам да бъда наивник и да се вслушвам какво, кога и как е казал Ангел Найденов или какво и кога Сергей Станишев е преговарял преди десет години. Аз казах моите основания, за да гласувам против. Вие гласувайте, както искате.
ДПС подкрепиха ратификацията. Депутатът Янко Янков каза, че ДПС е най-последователната по отношение на действията си по отношение на евроатлантическата ориентация на България. По думите му, комуникационният център ще е в полза на българската национална сигурност:
Освен НАТО, уважаеми дами и господа народни представители, няма кой друг в момента да ни я гарантира и в името на нашите деца и внуци, на бъдещите поколения български граждани, ние трябва да направим всичко възможно България да бъде качествен, пълноправен и добре интегриран член в системата на НАТО и от това членство да има и ползи, ползи-ценностни.
Мартин Димитров от Реформаторския блок посъветва социалистите да не проявяват прекомерен популизъм:
Ние разбираме, че вие от тази трибуна трябва да покажете, че повече сте съветски социалисти от другата лява партия в парламента. Виждаме това състезание. Водете си го, ваша работа. Отнехте твърдо много парламентарно време и нямате аргументи по същество.