Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Учени установиха, че бебетата имат по-нисък праг на болка от възрастните

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новородените имат по-нисък праг на болка от възрастните, което налага използването на подходящи лекарства и процедури при интервенции в тази възрастова група. Това са установили учени от Оксфордския университет при изследване с магнитен резонанс на реакциите на мозъка при излагане на едни и същи болезнени стимули при бебета и възрастни.

Елъри Адамс, клиничен директор в Оксфордската университетска болница, посочва пред Би Би Си:

Новородените реагират по почти същия начин на стимул на болка като възрастните, което е съвсем нова информация. Досега се смяташе, че тъй като все още са недоразвити, по-малко вероятно е процесът в мозъка да протича по същия начин като при възрастния човек. Резултатите бяха изненадващи.

Адамс посочва, че новите изследвания, доказващи по-високата чувствителност на новородените, ще помогнат за откриване на подходящи лекарства за минимизиране на болката при тази възрастова група.

Допреди 20 години, коментира Би Би Си, се е смятало, че новородените не изпитват болка и прилагането на обезболяващи при оперативна намеса е било значително ограничено. С годините учените установяват, че децата на няколко седмици реагират на болката, но досега реакциите не са измервани в съпоставка с тези на възрастните.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!