Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Скандал в парламентарната комисия по образование

| обновено на 26.04.15 в 14:57
Снимка: БГНЕС

Скандал в парламентарната комисия по образование, която трети ден провежда изнесено заседание в Костенец. БСП излесе с позиция, според която с приетите на второ четене текстове от проектозакона за предучилищното и училищното образование помощните училища у нас ще престанат да съществуват. По време на заседанието е било отхвърлено предложението на депутатите от левицата тези училища да се запазят и модернизират.

От ГЕРБ определиха твърденията на БСП като манипулация и опит за създаване на напрежение сред гилдията. Ето какво каза за „Хоризонт“ Галя Захариева, депутат от ГЕРБ и член на образователната комисия:

Целта на законопроекта и на всички мерки, които сме си поставили и заложили е всяко дете и ученик да получат в детската градина и училището всяка подкрепа и грижа, от които имат нужда. Там ще работят екип от специалисти, психолози, които заедно с педагогическия колектив на училището или детската градина, с родителите ще гарантират необходимата подкрепа. На следващо ниво в различните центрове, които предлагаме да съществуват, наречи Центрове за подкрепа за личностно развитие  ще се осигурява допълнителната подкрепа, от която децата имат нужда в зависимост от своята различност и специалност. Обучението, подкрепата и грижата за децата и учениците с тежка и дълбока умствена изостаналост или с множество увреждания ще се осигурява в Центровете за специална образователна подкрепа, като всички предложения,м които сме внесли между първо и второ четене за преобразуването на помощните училища в тези специални центрове за образователна подкрепа са съгласувани и със Сдружението на специалните педагози.

Математическите и природоматематическите гимназии все пак ще могат да приемат ученици след 5 клас, решиха депутатите от образователната комисия. В средата на седмицата тази възможност отпадна, след като БСП не подкрепи идеята, но сега народните представители прегласуваха текстовете от проектозакона за предучилищното и училищното образование.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!