Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Агенцията за устойчиво енергийно развитие разработи нов инструмент за стимулиране на енергийната ефективност, предназначен основно за търговците на електроенергия и големите предприятия. Става въпрос за т.нар. "бели сертификати", които доказват спестено количество енергия. При търговията с тях търговците закупуват сертификат за енергийно спестяване, осъществено от други лица. Сертификатите ще могат да бъдат директно продавани и търгувани на Българската фондова борса. Очаква се един сертификат да има един тон нефтен еквивалент и стойност около 300 лв., обясни Красимир Найденов от Агенцията за устойчиво енергийно развитие.
Проектът предвижда разработването на финансов механизъм, за стимулиране на изпълнението на мерки за енергийни спестявания, популярен като "бели сертификати". Притежателят на "бели сертификати" е собственик на енергийните спестявания, отговарящ на броя на сертификатите. Търговците периодично представят в агенцията, притежаваните от тях "бели сертификати", които трябва да отговарят на определените им индивидуални цели за енергийни спестявания. Постигнатите спестявания, се определят от фирмите за обследване, а издаването на "бели сертификати" се извършва от агенцията. Спестеното количество се появява на пазара и може да бъде закупено от енергиен потребител, който има нужда от повече енергия, обясни Найденов.
Проектът за стимулиране на енергийната ефективност се изпълнява с финансовата подкрепа на ОП "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика". Неговата стойност е 5,3 млн. лв. и се очаква да приключи до края на юни.