Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Европейската комисия подобри прогнозата си за икономическия растеж в България. Очаква се през 2015-а той да бъде 1 процент, а през 2016-а 1,3 на сто - съответно с 0,2 и 0,3 процента повече от заложеното преди 3 месеца. Данните са от представената днес пролетна икономическа прогноза за европейската икономика и предвиждат леко подобрение - както за България, така и за Европейския съюз като цяло. В същото време Комисията предупреждава за очакван спад на инвестициите у нас.
Частните инвестициите в България намаляват от 2008-а година. Една от причините е неблагоприятната бизнес среда, отбелязва ЕК. Според нея това едва ли ще се промени значително през тази или следващата година, заради периода на следкризисна несигурност, продължен от сътресенията във финансовия ни сектор през 2014-а година.
За публичните инвестиции, свързани най-вече с еврофондовете, ЕК също очаква лек спад и през тази и следващата година заради изтичането на срока на усвояването на парите от стария програмен период и необходимостта от време за прилагане на оперативните програми от новия.
Рисковете пред България са балансирани. Частните инвестиции могат да изпреварят очакванията, ако бизнес климатът се подобри по-бързо, но доверието на потребителите и бизнеса остава крехко и може да спадне още при евентуални нови признаци на нестабилност във финансовия сектор, отбелязва ЕК.
Тя предвижда бюджетният дефицит у нас да бъде 2,9% през тази и следващата година, което е с 0,1% под допустимия праг. Дългът на България, според днешната прогноза, ще достигне 31,2% в края на 2016-а година. Тогава безработицата трябва да спадне до предкризисните си равнища от под 10%.