Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Спорните промени в НПК влизат за второ четене в пленарна зала

Снимка: БГНЕС
Промените в Наказателно-процесуалния кодекс влизат на второ четене в Народното събрание. Според вносителите от ГЕРБ промените ще повишат ефективността на мерките за неотклонение, прилагани спрямо обвиняеми и подсъдими лица, без да засягат неоправдано личните и имуществените им права. Така мерките ще осигурят изпълнението на наказанието при осъдителна присъда, включително събиране на държавни вземания, които произтичат от наложени имуществени наказания.

Предлага се още следователите да имат законово определена компетентност за разследване на дела за повечето тежки умишлени престъпления против личността, когато са извършени от непълнолетни. Целта на промените е осигуряване на възможност Върховният касационен съд да има правомощието да възобновява наказателни дела, разгледани като първа инстанция от районните съдилища.

Критики към промените отправиха от Съюза на съдиите заради това, че се ограничава специалната компетентност на Софийския градски съд да разглежда дела по обвинения за извършени престъпления от лица с имунитет. Съдиите не са съгласни и с промените в режима на изпълнение на мярката за неотклонение "подписка", които радикално променят съдържанието ѝ като правен институт. Така нужната задължителна регистрация на огромен брой обвиняеми и подсъдими ще създаде допълнителни практически трудности за органите на МВР, казват от Съюза на съдиите.

Магистратите изразиха несъгласие и със стесняване на кръга на лицата, които разрешават прилагането на специални разузнавателни средства по отношение на магистрати, като те се свеждат до главния прокурор и председателя на Върховния касационен съд.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!