Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Днес изписват 4-месечния Виктор, на който беше направена уникална чернодробна трансплантация в болница "Лозенец". Донор е бащата на бебето, който е дарил половината си черен дроб. Министър Петър Москов се срещна с екипа, извършил трансплантацията, и с родителите на малкия Виктор, които си спомнят:
Всичко стана на Великден. Докторът ми каза "това дете няма да стигне до трансплантация, това дете умира".
Извика ме в коридора и ми каза: "Майче, нали разбираш, че това дете няма как да стигне до трансплантация. До вечерта това дете ще е загинало. Всичко зависи от директора на всяка една болница".
Трансплантацията, която продължава 17 часа, се извършва от екипа на професор Любомир Спасов, който определи този случай като успех за българската медицина.
В световен мащаб само няколко са такива трансплантациите на такава крехка възраст. Това е една поредица от усилията на много болнични екипи, като се започне от болницата в Златоград, болницата в Смолян, болницата в Пловдив, преди да дойде при нас. Това е един пример за това как трябва да функционира здравната система.
Министър Петър Москов поздрави родителите и екипа на болницата, като видя работеща здравна система:
Това са българските лекари, които правят това, което голяма част от колегите им в чужбина не могат. Проблемът, с който се сблъскват пациентите, не е качеството на българските лекари, защото те наистина са от изключителна класа, а е организацията на системата и условията, които ги принуждават да не работят на базата на това, което могат.
До момента в болница "Лозенец" са извършени 136 чернодробни трансплантации.