Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Предложението цените на тока за бита да се повишат средно с около 2 на сто от началото на юли ще бъде обсъждано в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Ще бъдат дебатирани и цените на топлата вода, за които се предвижда намаление с до 6%.
Токът за бита да скочи с около 4% за клиентите на ЕНЕРГО-ПРО, с 2% за потребителите на ЧЕЗ и с около 1% за тези на EVN, предлага енергийният регулатор. Тези цени са реалистични според експерта Георги Миков:
Тъй като са се опитали да компенсират най-вече дефицита в НЕК, откъдето произтичат най-големите проблеми.
Според анализатора Антон Иванов обаче задържането на цените сега ще има негативен ефект в бъдеще:
С колкото повече сме забавили процеса, толкова по-вероятно е ние да го направим по-болезнен, когато той се осъществи.
Освен цените на тока на обществено обсъждане ще бъдат подложени и цените на топлоенергията. От юли се предвижда в София, Бургас и Велико Търново те да намалеят с 6%. В Пловдив се предлага поевтиняването да е с около 1%, а във Варна със символичните 0,2%.
Макар и с малко, поскъпване се очаква във Враца и Плевен. Според експерта Ангел Минев така определени, цените създават допълнителни проблеми за енергийния отрасъл:
Кръстосаното субсидиране продължава и се увеличава, а това деформира пазара, натрупва дефицити. Всъщност няколко компании са във фактически банкрут. "Булгаргаз" от водене на такава недалновидна политика през последните 20 години е банкрутирал два пъти. Предполагам, че скоро ще банкрутира трети път. Сега да се готви Националната електрическа компания. Общо взето, нарушават се основни законови изисквания – в това е проблемът.
Окончателно решение енергийният регулатор се очаква да вземе на 29-и юни.
Всички гледни точки по темата можете да чуете в звуковия файл.