Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Наши изселници в Турция поискаха в училищата да бъде въведено обучение на български език. Според тях това може да стане с подписване на междудържавно споразумение, а страната ни да изпрати преподаватели. По данни на изселническите организации само в района на Егейска Турция живеят над четвърт милион български граждани.
Въпросът за изучаването на български език е поставен на среща в турския град Измир с представители на БСП. Тя е била организирана от най-голямата изселническа структура – Балгьоч. По нейни данни в района живеят над 160 000 наши изселници. Голяма част от техните деца и внуци, родени в Турция, не владеят български или трудно говорят езика, обясни Назми Мюмюн, един от присъстващите на срещата.
Когато дойдат в България, отварят една или друга врата на държавна институция, когато трябва да се общува на български език, незнанието ги смущава и се чувстват отговорни, когато са в България – да могат да общуват на български език.
В Турция се отчита голям интерес към придобиване на българско гражданство от родени в южната ни съседка деца на наши изселници, добави Мюмюн. Затова на срещата е поискано България да открие консулство в Измир, което да обслужва района на Егейска Турция и така да облекчи подаването на документи.