Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Производители на мляко блокираха Дунав мост при Русе. Още от сутринта в 9.00 часа започнаха да се събират млекопроизводители от цялата страна. Макар че в началото нямаха намерение да затварят моста, и това не беше обявено, точно в 11.00 часа всички хора, които бяха дошли на протеста, затвориха граничния пункт. Това, разбира се, веднага образува километрични опашки във всички посоки от и за Дунав мост. След предупреждение от полицията, че такова действие е незаконно и организаторите могат да бъдат арестувани, животновъдите решиха на всеки 20 минути да блокират за по десет минути моста, но мнозинството от тях реши да останат на място. Така мостът остана затворен.
Над 500 млекопроизводители дойдоха на протеста в Русе от всички краища на страната. Те демонстративно разляха 31 литра прясно мляко пред камионите, които превозват мляко за България от Унгария и Румъния. Самите животновъди не скриха и разочарованието си, че вместо очакваните две хиляди протестиращи са дошли едва 500.
Никога не сме били в толкова тежко състояние. Браншът фактически е изправен пред фалит. Ние нямаме намаление на фуражите, нямаме намаление на горивата, нямаме на електроенергията. В същото време има едно голямо картелно споразумение между мандрите. Цените стигнаха почти до нулата. Сега в момента работим под себестойност, споделиха протестиращи.
Исканията им са ясни – подкрепа от страна на държавата за сектор "Животновъдство" и по-високи изкупни цени на млякото. Танчо Колев от Сдружението на на млекопроизводителите обясни:
Основното ни искане е да ни бъдат възстановени щетите заради ембаргото, което е наложено от Европа. Все пак ние сме от това семейство. В момента търпим някъде около 20-25 стотинки загуба на литър мляко. Ние искаме основно и с органите на НАП, ДАИ, данъчните и Агенцията по храните съвместно да влязат в тези млекопреработвателни пунктове, за да се види, защото една кофичка айрян, която е 400 грама, е 70 стотинки, а един литър мляко, от който ще се направи от пет до десет литра айрян, струва 40 стотинки. Вие ми кажете колко е печалбата?
Млекопроиводителите обмислят да организират нов протест в края на месеца, който ще се състои в София.
Кореспонденцията на Ася Пенчева, излъчена в предаването "Хоризонт за вас", можете да чуете в звуковия файл.