Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
За свикване на референдум да бъдат необходими 400 хиляди, вместо сегашните 500 хиляди подписа, реши на второ четене правната комисия в Народното събрание.
Според сега действащия Закон за референдумите парламентът може да сформира национален референдум, когато това е поискано от Инициативен комитет с подписите на не по-малко от 500 хиляди български граждани.
Депутатите приеха, че предложението, което е предмет на референдум, се счита за прието, ако в гласуването са участвали не по-малко от 40% от гражданите с право на глас и с "да" са отговорили повече от половината от участвалите в референдума. Гражданите в чужбина също ще могат да участват в референдума.
Според председателя на правната комисия Данаил Кирилов приетите промени ще отговорят на обществените настроения.
Почти двойно намаляваме прага по отношение на гражданската инициатива, осъществена чрез подписка и за критерий се взема конкретната гражданска активност за съответния избор.
Възможно е в бъдеще референдумите да се провеждат самостоятелно, а не да се правят "две в едно" с дадени избори, уверен е Данаил Кирилов. Инициаторите на референдумите ще бъдат подпомогнати и от медийни пакети.
Като тук идеята е да има равенство. Особено с хипотезата, когато има други избори, и забележете, че медийните пакети са за субекти, които не получават държавна субсидия.