Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Напрежението в с. Таваличево нараства заради спряното изкупуване на черешите

Снимка: БГНЕС

Напрежението в кюстендилското село Таваличево нараства, след като четвърти ден фирмите са спрели да изкупуват череши, съобщиха местни земеделски производители и от кооперация "Спасение". Над 200 души се събраха и тази сутрин в центъра на селото в очакване на благоприятна развръзка. 

Обещаното съдействие от областния управител Виктор Янев да убеди италиански преработвателен цех в село Копиловци да започне изкупуване и да качат цената засега не дава резултат, недоволстват протестиращи, с които той е имал среща  вчера. Над 3000 души, сред които и цели семейства от Северозападна България и Гоцеделчевско, наети за берачи, сега бездействат, каза Кирил Генин, собственик на черешов масив в селото.

Протестиращите замислят блокиране на пътища и гражданско неподчинение, ако някой не им помогне да реализират продукцията си - над 50% от черешите в региона са по дърветата, необрани след като няма изкупуване.

Недоволните производители търсят начин да се свържат с премиера Бойко Борисов, но не успяват, каза председателят на кооперацията Борислав Гогев.

Прогнозите са утре изкупуването да бъде подновено, но на съсипващо ниска цена - по 50 стотинки за килограм. Тонове череши стоят от 4-5 дни в гаражите, мазетата или градините - най-вероятно те ще бъдат за ракия, опасяват се собственици на плодовете. За всичко производителите обвиняват наложения от десетилетия монопол и картела между изкупвачите и бездействието на държавата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!