Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Интервю на Веселина Миланова с Петър Николов и Румен Христов
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Днес изтича крайният срок, поставен от земеделците, за отмяна на наредбата, която ги задължава да монтират измервателни устройства на съдовете си за гориво. Междувременно в парламента вече са внесени два законопроекта за облекчаване на контрола върху ведомствените бензиностанции. Въпреки това няколко браншови организации подготвят протест.
Зърнопроизводителите, които първи реагираха на спорната наредба, не вярват на добри пожелания и законопроекти, чието приемане е в неясното бъдеще, казва фермерът Мариела Йорданова:
Какви ще бъдат дебатите, какво ще се приеме и след това как ще бъде разписана наредбата, е много дълъг път. Сгрешен е и принципът, на който се стъпва, за борба с контрабандата и сивия сектор.
Земеделците изчакват края на жътвата и в петък ще демонстрират какво ще се случи, ако зареждат не от своите съдове, а от редовните бензиностанции:
Ще покажем как ще изпълним наредба Н-18 и ще се подредим всички на бензиностанциите. Очакваме да има малко разум и да бъде отменена тази наредба.
Според председателя на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите Кирил ЖендовМинистерството на финансите е излъгало земеделците, тъй като е обнародвало Наредбата, преди да е постигнат какъвто и да е консенсус и то във време, когато те са в жътва. Реакцията на Националната асоциация на зърнопроизводителите е протест.
Председателят на Националния съюз на земеделските кооперации Петър Николов коментира пред "Хоризонт", че изискването земеделците да монтират измервателни уреди е груб административен натиск без солидни аргументи. Според него върху земеделските производители се стоварва като бреме неспособността на държавните органи да се борят с контрабандата.
Ще предприемем всички необходими действия, предвидени в закона, ако наредбата не бъде отменена, каза Николов.
Според Румен Христов, председател на Комисията по земеделие в Народното събрание, поставянето на нивомери втора употреба излиза между 15 и 20 хиляди лева, а новите устройства - над 30 хиляди лева:
Това за някои земеделски производители е непосилно и някои от тях ще бъдат принудени да ходят на бензиностанциите. Но няма как да ходиш постоянно до бензиностанцията. В наредбата пише нивомери за над 1000 литра. Новите комбайни имат резервоари по 1500-1800 литра. Това означава ли, че на всяка машина ние ще слагаме фискални устройства и нивомери.
Именно за това Румен Христов и Мартин Димитров от Реформаторския блок предлагат да бъде направена промяна в наредбата, така че изискванията да важат за съдове за съхранение на горива над 10 тона и за земеделци, които консумират над 15 тона горива годишно.
Интервю с Румен Христов и Петър Николов в предаването "Преди всички" можете да чуете в звуковия файл.