Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

ЕК: Преговорите по глобалното споразумение за климата изостават

Мигел Ариас Канете
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейският съюз (ЕС) предупреди, че преговорите за глобално споразумение срещу климатичните промени изостават на експертно ниво и има риск да не се постигне резултат на предстоящата през декември конференция на ООН в Париж.

Учените твърдят, че за да се спаси планетата от мащабни природни катаклизми,  глобалното затопляне трябва да се задържи средно до 2 градуса по Целзий. За тази цел Еврокомисията настоява до 2050 година големите държави замърсители да намалят вредите емисии в атмосферата поне с 60%.

Въпреки силната политическа воля на големите лидери обаче, преговорите на експертно ниво се бавят, предупреди комисарят по климата и енергетиката Мигел Ариас Канете.

Остават 10 дни за експертни преговори в Бон в края на този месец преди срещата в Париж. Министрите няма как да се споразумеят по документ от 80 страници, в който повечето текстове са в скоби.


Канете приветства обещанията за орязване емисиите серен диоксид, направени от големите замърсители Китай и САЩ. Те обаче не са достатъчни за ефикасна борба с глобалното затопляне, защото ключови държави от Г-20 като Аржентина, Бразилия, Индия, Индонезия, Саудитска Арабия, ЮАР и Турция все още не са предложили своите квоти и трябва да го направят незабавно.

ЕС е първата голяма икономика, която през март обяви правно обвързващ ангажимент за 40% по малко емисии до 2030 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!