Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

ЕК отказа да съобщи обсъжданите цени на руския газ след срещата с Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Eврокомисията отказа да съобщи обсъжданите цени на руския природен газ на вчерашната среща във Виена с енергийни представители на Украйна. Въпреки заявленията на Киев, че не се нуждае повече от руски газ, Комисията работи за ново споразумение с Русия. Надеждата е с посредничеството на Брюксел двете страни да се договорят преди началото на зимния отоплителен сезон.

Заместник-председателят на Еврокомисията Марош Шевчович отново се опитва да събере на една маса украинци и руснаци, след като те продължават спора си за задълженията към "Газпром" и цената, на която Киев купува синьото гориво за 1000 кубически метра. Всички параметри са били обсъдени снощи във Виена с украинския министър на енергетиката, потвърди говорителят Якуб Адамович:

Сега не можем да предоставим повече информация, защото преговорите са в ход.

На 11 септември Шевчович ще се види в Австрийската столица и с руския министър на енергетиката Александър Новак.

Постигането на втори енергиен зимен пакет е много важно според нас и усилията ни целят неговото договаряне. Следващата стъпка е да организираме тристранна среща с надеждата тя да се състои преди края на месец септември, допълни Адамович.

Миналата зима Евросъюзът заедно с МВФ станаха финансови гаранти за редовното плащане на руските газови доставки за Украйна. Сега Киев отново настоява за отстъпки във високата цена на горивото и заплашва, че ще продължи да си го набавя от други държави, но не и от Русия.

Според Еврокомисията обаче украинските газови хранилища се нуждаят от допълнителни количества руски газ, за да гарантират евентуална студена зима и съответно да предотвратят смущения в транзита на руски природен газ през Украйна за европейските страни, в това число и за България.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!