Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Унгария отвори основната гара в Будапеща, но не допуска имигранти

Вчера във Виена от Унгария са пристигнали с влакове рекордните 3650 имигранти

| обновено на 01.09.15 в 14:55
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Международната железопътна гара на унгарската столица Будапеща бе отворена отново. Мигранти не се допускат на гарата, предаде Ройтерс, като се позова на държавната информационна агенция МТИ. Стотици протестират пред гарата и настояват да им бъде позволено да се качат на влакове за Германия. "Германия, Германия", скандират мигрантите, които също освиркват и размахват билети пред строените на входа полицаи.

Унгария се опитва да прилага законодателството на Европейския съюз, което изисква от всеки, който желае да пътува на територията на ЕС, да има валиден паспорт и шенгенска виза, написа говорителят на правителството Золтан Ковач в имейл, изпратен в отговор на въпрос защо гарата е била затворена.

По-рано унгарската полиция евакуира всички хора от основната железопътна гара в Будапеща. Заповедта за евакуация дойде, след като стотици имигранти се опитаха едновременно да се качат на влакове за Австрия и Германия. Унгарските власти осигуриха масово полицейско присъствие, за да предотвратят блъсканица.

Ръководството на гара Келети издаде комюнике, според което гарата ще остане затворена за неопределено време. Всички вътрешни и международни влакове ще тръгват от другите будапещенски гари. В 9.10 часа влакът за Виена не замина. Бежанците не напуснаха мястото и останаха във влака с надеждата, че рано или късно той ще потегли. Най-шумната група от около 200 души скандираше Германия! Свобода! Полицията не се намеси. Поради струпването на хора около гарата са променени и маршрутите на градския транспорт около Келети.


Междувременно стана ясно, че вчера във Виена от Унгария са пристигнали с влакове 3650 имигранти. Според местната полиция това е рекорд от началото на по-големия приток на бежанци през юли.

Унгарският премиер Виктор Орбан ще разисква имигрантската криза с Жан-Клод Юнкер, Доналд Туск и Мартин Шулц в четвъртък, съобщиха от Будапеща.

Австрийският министър на вътрешните работи Йохана Микъл-Лайтнер поиска от Германия да разясни позицията си правилата на Европейския съюз за предоставяне на убежище, за да не бъдат давани фалшиви надежди на бежанците в Унгария, предаде Ройтерс. Миналия месец Берлин обяви, че ще дава на бежанците от Сирия специален статут. Германия преустанови връщането на сирийски кандидати за убежище в страните, в които са влезли в Европейския съюз. По този начин германското правителство на практика замрази прилагането на регламента от Дъблин, който предвижда мигрантите да кандидатстват за убежище в държавата, през която са стъпили на територията на ЕС. Това обаче вся объркване дали споразумението от ирландската столица остава в сила.

Хуманитарни работници, които съдействат на бежанците в Унгария, заявиха, че мерките на правителството срещу имигрантската вълна струват на страната цяло състояние: Само за последните десет дни унгарската държава е наляла в сивата икономика толкова пари, колкото е похарчила за бежанците през цялата минала година, заяви Сузана Сохар от организацията "Помощ за мигрантите".

Според някои анализи подслоняването и обработката на документите, както и осигуряване на охрана, струват на Унгария 270 милиона евро.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!