Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В Пловдив официално се учреди Национална гражданска инициатива „Правосъдие за всеки“, която си поставя за цел да оказва непрекъснат обществен натиск върху всички политици и отговорни институции за дълбока реформа на съдебната система.
„Правосъдие за всеки” беше учредена от юристи, общественици и граждани. Съветът ще внесе в Народното събрание свои предложения за промени в конституцията преди гласуването им в пленарната зала.
Върховенството на Закона в България не работи, правосъдието се прилага избирателно, независимостта на Съда и ефективността на Прокуратурата са недостатъчни, което не гарантира нормалното гражданско правораздаване, и ефективната наказателна политика на държавата. Това заяви от името на инициативния съвет Велислав Величков:
Най-важното според нас е явното гласуване по всички въпроси в пленума и колегиите на Висшия съдебен съвет. Отпадането на методическото ръководство на главния прокурор върху дейността на всички прокурори. Сегашната структура на прокуратурата не гарантира независимостта, вътрешното убеждение и оперативната самостоятелност в работата на отделния прокурор, тъй като всеки по-горе стоящ прокурор може да му нарежда, да му дава задължителни инструкции, а главният прокурор може да нарежда на всички и еднолично да определя обвинителната политика на държавата, което за нас е ненормално.
Инициативата "Правосъдие за всеки", в която влизат и представители на "Протестна мрежа", стана известна покрай посещението у нас на бившия румънски правосъден министър Моника Маковей.