Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Виктор Орбан: Бих приютил семейство бежанци, ако това няма да окуражи други

| обновено на 12.09.15 в 18:34
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Унгарският лидер Виктор Орбан, който предизвика критики за твърдата си позиция по отношение на мигрантите, заяви за германския вестник "Билд", че би взел семейство бежанци у дома си, ако е сигурен, че това няма да окуражи други да предприемат пътуване до Европа. Орбан каза, че съпругата и децата му вече активно помагат на бежанците. 

Премиерът на Унгария Виктор Орбан предлага план за помощ в размер на 3 милиарда евро за съседните на Сирия страни с цел решаване на бежанската криза в Европа.

Виктор Орбан посочва, че ще представи плана на ръководителите на страните от ЕС на следващата им Среща на върха. Планът предвижда масирана финансова подкрепа от 3 милиарда евро за съседните на Сирия страни, като Турция, Ливан и Йордания. Според Орбан средствата могат да се съберат като всяка държава-членка внесе по още един процент в бюджета на Европейския съюз, като намали в същия размер други разходи. По думите на унгарския премиер мигрантите не идват от военни зони, а от лагери в съседни на Сирия страни.

Над 170 хиляди мигранти са преминали от Сърбия в Унгария от началото на годината. Много от тях се опитват да избегнат регистрация в Унгария, защото се опасяват, че няма да могат да продължат към желаната страна или ще бъдат върнати обратно в Унгария.

Премиерът подчерта, че от 15 септември южната граница със Сърбия ще бъде затворена с висока ограда и мигрантите ще бъдат връщани. Орбан каза още, че тези хора не идват от военни зони, а от лагери в съседни на Сирия страни, като Ливан, Йордания и Турция. Хората не идват в Европа, за да живеят безопасно, а по-скоро защото искат германски или шведски живот. Условията на живот в Гърция, Македония, Сърбия, Унгария и Австрия не са достатъчно добри за тях, добави Виктор Орбан.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!