Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Вътрешните министри на ЕС пристигнаха в Брюксел за преговори по предложените задължителни квоти за прием на бежанци. Час преди началото на заседанието все още няма консенсус по плана на ЕК. Това става на фона на обтегнатите отношения между Шенгенските държави, които въведоха временен контрол по границите заради масовото преминаване на нерегистрирани мигранти.
Австрия също въвежда проверки по границата си с Унгария, съобщи на идване вътрешният министър Йохана Микл-Лайтнер, след като Германия спря влаковете, идващи от Виена.
Сега е видно за всеки, че имаме само 2 алтернативи – или държавите в Европа да се провалят самостоятелно, или заедно да се справим с този проблем и да излезем по-силни от тази ситуация, каза тя.
ЕК още не е формално уведомена от австрийците, съобщи неин говорител, но Комисията оправда действията на Германия и обясни, че те не нарушават правилата на Шенген за свободно движение.
Заместник-председателят на ЕК Франс Тимерманс и комисарят по миграция Димитрис Аврамопулос ще присъстват на заседанието на Съвета по правосъдие и вътрешни работи, за да се опитат да убедят несъгласните държави по плана за задължително разпределение на бежанци.
Чехия, Полша, Унгария и Словакия водят съпротивата срещу принципа на принудителни квоти за 160 хиляди сирийци, иракчани и еритрейци. Те настояват първо да се спре притокът на нови хора от Гърция през Балканите в посока Германия и да се затегне контролът по външните граници. Германия и Франция настояват първо за солидарно поемане на миграционната тежест. Техните министри дори ще излязат заедно пред медиите по-късно тази вечер.