Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

На извънредна среща в Брюксел отново ще бъде обсъдено разпределението на 120 хил. бежанци

| обновено на 22.09.15 в 09:14
Снимка: БГНЕС

Министрите на вътрешните работи от Европейския съюз отново ще обсъждат на извънредна среща в Брюксел разпределянето на 120 хиляди бежанци между държавите членки. Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова ще представя нашата страна. Основният спор остава дали настаняването на бежанците да бъде задължително или доброволно.

Формално схемата може лесно да се превърне в европейски закон, защото трябва да се гласува с квалифицирано мнозинство без правителствата да имат право на вето. Ротационното председателство на Люксембург предпочита да намери консенсус, вместо силово да налага решението на несъгласните Чехия, Словакия, Полша, Унгария, Румъния и други, за да няма политически разрив в европейското единство.

Поради тази причина се очаква приемането на компромисен вариант, при който ще отпадне задължителният характер на квотите, предлагани от Еврокомисията, съобщиха дипломатически източници. По същия начин вече се постигна договорка за доброволен прием на 40 хиляди бежанци от Италия и Гърция.

Така няма да се създава прецедент, с който Еврокомисията да иска автоматичен прием на все повече мигранти в бъдеще въз основа на вече приетите квоти.

България също е против постоянна схема за квоти, но е съгласна еднократно да участва в извънредната операция по разпределянето на 120-те хиляди души. В първоначалното предложение българската квота предвижда 1,33% от общия брой или 1600 бежанци за настаняване у нас. Тя до момента не е оспорена от София.

Всички квоти обаче може значително да се променят, защото Унгария отказва да бъде възприемана като "страна на първа линия“ както Гърция и Италия. Така от сметките отпадат 54 хиляди бежанци за преместване от Унгария и не е ясно откъде ще се вземе този брой за да се постигне целта от 120 хиляди.

Очаква се да отпадне и текстът за финансова санкция при отказ от прием на бежанци. Официално ЕК продължава да твърди, че без принудителни квоти разпределението няма да е ефективно. Ако и днес няма резултат, въпросът ще бъде обсъден в сряда от лидерите от ЕС, които се събират на неформална среща в търсене на изход от бежанската криза.

Според дипломатически източници, цитирани от изданието "Политико", няма да се наложи въвеждането на задължителни критерии за това колко на брой търсещи убежище хора да приема  всяка страна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!