Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Данъчните служби в 28-те страни от ЕС ще обменят задължително информация за решенията си, решиха финансовите министри на среща в Люксембург. Те се споразумяха за въвеждането на т. нар. Директива относно трансграничните корпоративни данъчни становища. Липсата на прозрачност сега позволява на транснационални компании изкуствено да занижават данъчните си задължения. Новият европейски закон ще задължи българската НАП и останалите компетентни служби в ЕС автоматично да споделят решенията си, кой с колко е обложил дадена фирма с трансгранична дейност. Директивата ще действа със задна дата, но министрите намалиха периода на давност на данъчните решения, които ще бъдат разглеждани от 10 на 5 години. На въпрос, дали така не се цели прикриване на сделките между политици и фирми, разкрити от журналистическото разследване срещу Люксембург, финансовият министър, който е ротационен председател на съвета, Пиер Граменя отговори:
Първоначалното предложение на Комисията да се обменят данъчните решения от преди 10 години назад щеше да изисква огромна административна работа. И 5 години е доста дълъг период за днешната глобална икономика. Никой от министрите на масата не се възпротиви на тази разумна времева рамка.
Очаква се текстът да бъде одобрен формално следващите седмици и новите правила да влязат в сила от 1 януари 2017 г.