Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

НЗОК ще подкрепи въвеждането на пръстов идентификатор

| обновено на 12.10.15 в 21:04
Снимка: БГНЕС

Здравната каса ще подкрепи въвеждането на пръстов идентификатор за постъпване в болница, стана ясно след заседание на Надзорния съвет на Касата. След въвеждането на чекирането с лични карти, болниците вече са спестили общо около 10 милиона лева. Системата с лични карти обаче се заобикаля, заради което Касата одобрява идеята за пръстов идентификатор.

Членът на Надзорния съвет на НЗОК от пациентската квота Станимир Хасърджиев обясни след заседанието, че досега за чекиращата система за вход в болница Здравната каса е инвестирала 50 хиляди лева, като разходът на болниците средно за четци е бил 1,4 милион лева. Месечно от чекиращата система досега е изчислено, че са спестени около 1,5 милион лева.

Оказва се, че тази система може да бъде заобикаляна чрез копия от личната карта. Ако се въведе пръстовият идентификатор, гражданите ще могат да контролират какво се случва с техните пари, обясни Хасърджиев. Става дума не за пръстов отпечатък, а за биометрични данни, така че няма да се събират пръстови отпечатъци от хората, съобщи Хасърджиев, а ще се генерира код до системата. Това ще е по-евтин и ефикасен начин, защото ще се надгради досега съществуващата чекираща система, обясни още той.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!