Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Парите в помощ на сирийските бежанци и подсилването на Европейската агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на страните-членки /ФРОНТЕКС/ са в дневния ред на срещата на лидерите от Европейския съюз в Брюксел. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск обяви, че ФРОНТЕКС трябва да получи правомощията да организира връщането на нелегалните имигранти. За да ги приемат обратно африканските страни, обаче, Европейският съюз трябва да отпусне обещаните милиарди помощ:
Трябва да превърнем думите в дела, когато става дума за финансовата помощ за региона. Националните обещания към Върховния комисар на ООН по бежанците, Световната продоволствена програма, която предоставя храна на бедстващите и Европейския доверителен фонд за държавите на произход и транзит на мигранти още не са изпълнени.
Според Туск идеята за създаване на зони за сигурност или забранени за полети зони в Сирия е нереалистична:
Мога да разбера защо на Турция са й нужни зони за сигурност, но аз нямам илюзии. Днес тази идея за създаване на зони за сигурност в Сирия е по-труден проект, отколкото по-рано.
Еврокомисията ще докладва за резултата от преговорите с Турция, от която иска да задържа бежанците и да създаде допълнителни лагери с европейска помощ. Само през първите девет месеца на тази година Турция е пропуснала 350 хиляди души от своя територия на гръцките острови. Брюксел очаква от Анкара позволение за патрулиране в турски териториални води, засилване на мерките срещу трафикантите и ускорено уреждане на центровете за бежанци, финансирани с европейски средства. В замяна се предлага поетапно отпадане на визите – първо за турски бизнесмени, което България също подкрепя.
Френският президент Франсоа Оланд обаче изрази резерви към идеята за отпадането на визите за турските граждани:
Много съм внимателен по този въпрос. Не трябва заради турската помощ да задържа бежанците на своя територия, да има либерализация на визите, без каквито и да било условия.