Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Заради случилото се с руския самолет, посланиците на страните от НАТО се събират в този час в Брюксел.
Северноатлантическият съвет е основният политически орган за приемане на решенията от НАТО. Най-често той наистина заседава във формат постоянни представители на 28-те страни и извънредната среща днес ще бъде в същия състав, в който се събират те всяка седмица в Брюксел.
Очаква се турският посланик в НАТО Мехмед Фатих Чейлан, който без да поставя искания за конкретни действия от Алианса, само да запознае колегите си с детайлите и обстоятелствата около свалянето на руския самолет от армията на Турция и мотивите за него.
Това не е първата подобна среща - на 5 октомври Турция поиска извънредно заседание на Северноатлантическия съвет на НАТО, след като два руски самолета тогава нарушиха въздушното турско пространство в провинция Хатай по сирийската граница. Още тогава последва остра реакция и предупреждение за Русия от страна на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който заяви, че не става дума за случаен инцидент.
В миналото на два пъти Турция искаше заседания, съгласно член 4-ти на основополагащия Вашингтонски договор на НАТО, какъвто не е случая днес. Този член задължава съюзниците да проведат политически консултации, ако страна -членка почувства заплаха за териториалната си цялост, политическата си независимост или сигурността си.
На 28 юли това лято беше последната такава среща заради терористичният атентат на "Ислямска държава" (ИДИЛ) в турския град Суруч, при който загинаха над 30 души.
Тази вечер след заседанието на посланиците генералният секретар Столтенберг отново ще направи изявление за медиите, като по информация на БНР, тонът в комюникето ще бъде смекчен с призив за успокояване на напрежението.
Впрочем в същият дух вече се изказа и председателят на Европейския съвет Доналд Туск, въпреки че официална позиция все още няма от нито една институция на Европейския съюз, включително и от Върховния представител на Съюза по външната политика и сигурността. Туск написа в социалната мрежа "Туитър", че в този опасен момент, след свалянето на руски самолет, всички трябва да запазят хладнокръвие.
Очакваме подробности след заседанието на посланиците от НАТО.