Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Американският секретар по отбраната Аштън Картър обяви, че ще бъдат изпратени допълнителни специални части в Ирак, чиято цел е да окажат по-голям натиск срещу "Ислямска държава" в региона. Пред Съвета на въоръжените сили в Камарата на представителите Картър заяви, че към десетките хиляди американски военни в Близкия изток ще се присъединят още, но не уточни колко.
Официални лица, цитирани от телевизия Ен Би Си, са казали, че става дума за между 100 и 150 специално обучени бойци, които ще са базирани постоянно в Ирак и ще извършват сухопътни акции срещу "Ислямска държава" както в Ирак, така и в Сирия.
Целта им ще бъде да събират данни за разузнаването, да освобождават заложници и да убиват, или да задържат джихадистки лидери. Командосите също ще оказват съдействие на иракските и кюрдските сили. За момента не се знае кога тези военизирани части ще бъдат изпратени. Анализатори коментират, че подобен ход би отворил вратата за американски сухопътни операции в Ирак и Сирия, но официален Вашингтон към момента не е склонен да предприема стъпки в тази посока.
Това е поредният контингент, след като по-рано президентът Барак Обама и Пентагонът изпратиха 50 военни в Североизточна Сирия, като тези командоси нямат за задача да извършват наземни акции.
Междувременно, преди изказването на Картър в Конгреса, в Париж Обама защити стратегията на администрацията си. Американският президент беше остро разкритикуван за твърдението, че има контрол спрямо "Ислямска държава". По време на изслушването в Камарата на представителите председателят на Съвета на началник-щабовете генерал Джоузеф Дънфорд коментира, че според него американските действия не са успели да овладеят ситуацията с "Ислямска държава".
От своя страна Аштън Картър поясни, че в действителност територията, конторлирана от екстремистите, се е свила, но това не е равносилно на победа.