Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Правосъдните министри от Европейския съюз (ЕС) постигнаха частичен напредък по преговорите за създаване на Европейска централизирана прокуратура. Тя трябва да разследва престъпления срещу финансовите интереси на целия Съюз и неговия бюджет.
Окончателното одобрение на законодателния текст от 28-те правителства обаче остава за следващата година под ротационното председателство на Холандия. България е сред страните, които настояват за силни правомощия на бъдещата европейска прокуратура.
Точните компетенции на бъдещата Служба на европейския прокурор продължават да бъдат обект на сложни преговори, обясни министърът на правосъдието Христо Иванов:
За съжаление, има друга група страни, които са по-скептични към тази институция и през цялото време всяка една от двете страни казва, че нищо не е договорено или всичко е договорено, защото едните се боят да не е прекалено силна, а другите – да не е прекалено слаба.
На въпрос дали медийните скандали с обвинения за търговия с влияние заради подслушаните телефонни разговори между съдиите Владимира Янева и Румяна Ченалова ще се отразят на доклада по наблюдение на ЕК през януари, Иванов отговори:
Това, което наистина би могло да се отрази на доклада, е липсата на адекватна реакция. Ако има проблем, то този проблем да бъде изваден и решен, ако няма проблем, чудесно, това ще бъде много добра защита за хората, които са въвлечени в този неприятен скандал. Доколкото е опит да се подмени темата, доколкото е опит да се оказва натиск на една или друга фигура на терена и да се заглушат призивите за адекватна проверка, ако този шум постигне тази цел, разбира се, това ще има влияние върху доклада. Основният фокус е необходимостта от адекватна, решителна, институционална реакция, която в случая значи просто да се проверят фактите.
Проектът на закон срещу корупцията сред лицата, заемащи висши държавни длъжности, би имал превантивен ефект за тяхното поведение при подобни ситуации в бъдеще, смята още правосъдният министър:
Този закон би имал непосредствено значение за постепенното налагане на една много по-ясна хигиена на отношенията и на поведението на високите етажи на властта и затова е толкова важен.