Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Премиерът Бойко Борисов обяви, че е получил подкрепата на всички 8 правителствени лидери от дясното политическо семейство на Европейската народна партия за приемането на България в Шенген. Това е станало на редовната среща на премиерите от Европейската народна партия преди официалното заседание на Европейския съвет в Брюксел.
Всички премиери от ЕНП са се съгласили България да бъде допусната в Шенгенската зона без вътрешни граници на Съюза, стана ясно от думите на Бойко Борисов пред българските журналисти:
Специално искам да благодаря на Жан-Клод Юнкер, на Виктор Орбан, на всички колеги - премиери от Европейската народна партия и дадоха България за пример, и настояха да бъде извадено предложението за България като награда да бъде приета в Шенген, заради начина, по който охранява своята граница.
Заедно с Борисов ЕНП има общо 9 правителствени лидери в Еврейския съвет, където с консенсус се вземат най-важните политически решения. Досега германският канцлер Ангела Меркел изразяваше резерви към българското членство и още не е потвърдила думите на Борисов, който съобщи, че е провел двустранен разговор с нея по въпроса.
Докато говореше Борисов, към него се доближи председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и заяви пред микрофоните:
Комисията е много мъдра институция – не заради мен, даже тя все по-малко помъдрява откакто съм там. Но що се отнася до членството на България в Шенген, аз силно, силно, силно го подкрепям.
Юнкер обаче няма думата по въпроса. Шенгенското членство трябва да се гласува с пълно единодушие от правителствата, а досега освен Германия, Холандия налагаше вето заради докладите на Еврокомисията относно корупцията и престъпността у нас. Холандският премиер Марк Рюте поема ротационното председателство другия месец, но не от семейството на ЕНП, а от политическата група на либералите в Европа. Следователно освен 8-те гласа на десницата, България ще се нуждае и от подкрепата на останалите лидери на Шенгенските държави.