Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Парламентът прие в Изборния кодекс да бъде разрешено гласуването по електронен път

| обновено на 21.01.16 в 13:22

Със 136 "за", 56 "против" и без въздържали се парламентът прие в Изборния кодекс да бъде разрешено гласуването по електронен път.

Против гласуваха депутатите от БСП, ДПС, "Атака", Патриотичния фронт.

ГЕРБ, АБВ, БДЦ и Реформаторският блок подкрепиха предложението на президента, подкрепено миналата година на референдум, зад който застанаха 1 милион и 800 хиляди души.

До края на април правната комисия трябва да е готова и с предложенията за второ четене. Основният спор, който раздели депутатите, бе за това дали ще бъде спазена тайната на вота.

Независимият Велизар Енчев видя заговор между определени политически сили:

Дори и партии, които се обявяваха против електронното гласуване в тази част на залата, са променили своето мнение и ще гласуват заедно с управляващата коалиция, оглавявана от партия ГЕРБ. Аз ви призовавам, за електронното гласуване, но не в този момент.

От БСП не подкрепиха промените. Председателят на парламентарната група Михаил Миков попита:

Защо такива устойчиви демокрации като Германия, Великобритания, Португалия, Франция не поставят въобще под въпрос дистанционното електронно гласуване. Поради простата причина, че то крие рискове от разкриване на тайната на вота, крие много сериозни рискове за манипулации, каквито са характерни, и с които България се слави в цяла Европа по време на избори.

ДПС също поискаха гаранции за сигурността на вота. Четин Казак заяви:

Докато такива гаранции не бъдат предоставени, ние от ДПС, като отговорна политическа сила, не можем да подкрепим въвеждането на дистанционно електронно гласуване. Ние бихме подкрепили въвеждането на дистанционно електронно гласуване само и единствено, когато получим подобни категорични гаранции.

Николай Александров от "Атака" също е на мнение, че гаранции за сигурността на вота няма:

Не смятам, че към днешна дата вие можете да гарантирате на нас и на всички български избиратели, че техните права няма да бъдат нарушени, че няма да се злоупотребява с техния вот и няма да бъде използван за нечии цели.

Валери Симеонов от Патриотичния фронт отчете плачевна тенденция:

Манипулациите на българските избори и на гласа на избирателя протичат преди влизането в тъмната стаичка. Той вече е манипулиран, купен, подготвен, заплашен, обработен за съжаление.












БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!