Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Водопадите в областта на Кюстендил са сковани в лед. Студът превърна в атракция за туристите два от най-известните водопади на Югозапада. Това са 72-метровият Скакавишки водопад край кюстендилското село Полска Скакавица и водопадът при село Овчарци в Рила, спускащ се по 35 стъпала, от които най-долното е високо 6 метра.
В средата на зимата туристите, посетили през уикенда двата феномена, са очаровани от гледката.
Температурата на карстовата вода на Скакавишкия водопад е 6 градуса, температурата на въздуха последната седмица обаче е минус 15 - минус 20 градуса, няма как да не замръзне, коментира кметът на селото Емил Димтров.
Обледен отвсякъде, водопадът е предпочитана дестинация, макар и да е трудно да се достигне през навалелия около 50 сантиметра сняг. С кола е невъзможно по черните пътища и подходи, единствената връзка е с влак до една от двете спирки в Полска Скакавица - нататък пеша, поясниха туристи.
До подножието на Овчарченския водопад се стига лесно по екопътека и дървени стъпала. Целият улей е в лед, по пътеката има няколко нападали дървета, което затруднява придвижването, но добре тренираните се справят, каза природозащитникът и еколог кюстендилецът инж. Севделин Атанасов, организирал изкачване до водопада над с. Овцарци в неделя.
Местните не крият, че водопадът е голямата забележителност, заради която се развива туризмът. В началото на лабиринта е изградена и тепавица, която при по-топло време се ползва от клиенти за изпиране на черги, губери, одеяла, така местен човек развива регламентиран бизнес с кристално чистите води от ската на Рила.