Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Напредък в преговорите между Лондон и ЕК за социалните облаги за мигрантите

Доналд Туск и Дейвид Камерън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия не потвърди съобщението на британското правителство тази сутрин, че Великобритания отговаря на критериите за временно спиране на социалните облаги за имигрантите. Преговорите в Лондон се водят между премиера Дейвид Камерън и председателя на Европейския съвет Доналд Туск за реформа, която правителството да подложи на референдум. Говорител на Еврокомисията заяви, че има напредък, но не и сделка.

Напредък има на политическо и техническо ниво, заяви говорителят на Еврокомисията Маргаритис Схинас. Той опроверга твърденията, че институцията е подкрепила идеята за т.нар. "аварийна спирачка“, която би дала възможност на Лондон временно да лишава европейските работници на британския трудов пазар от социални помощи след анализ на Брюксел:

Нищо, очевидно, не е договорено, докато всичко не бъде договорено.

Първоначално премиерът Камерън поиска промяна в европейските закони, така че всички чужденци от ЕС да не могат да взимат социални помощи първите 4 години след пристигането си. Това обаче не се приема и в момента се преговаря нова схема, която юридически да не противоречи на принципа за недискриминация на свободното движение в ЕС.

Не е достатъчно само Комисията и юристите на Съвета да бъдат съгласни. Това е процес на преговори между 28 правителства и Комисията работи в интерес на всички държави на Съюза, допълни Схинас.

Ако днес в Лондон има пробив, кабинетът на Туск ще разпространи проект на споразумението с Великобритания, което може да бъде обсъдено на експертно ниво в петък от 28-те представители на страните-членки. Към момента обаче нито България, нито останалите държави разполагат с текст, по който да вземат позиция. Припомням, че за да има сделка, европейските лидери трябва да я гласуват с пълно единодушие на 18 и 19 февруари.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!